خريد مجموعه مقالات آموزشي خريد مجموعه مقالات آموزشي .

خريد مجموعه مقالات آموزشي

ارتباطات انساني 13 ص

ارتباطات انساني 13 ص

ارتباطات انساني 13 ص

دانلود ارتباطات انساني 13 ص

ارتباطات انساني 13 ص
ارتباطات انساني 
ارتباطات 
انساني
دسته بندي روانشناسي و علوم تربيتي
فرمت فايل docx
حجم فايل 10 كيلو بايت
تعداد صفحات فايل 13

ارتباطات انساني 13 ص

مقدمه

از ارتباطات در ميدان رقابت كار و زندگي به عنوان يك سلاح قدرتمند، اما بي‌خطر استفاده مي‌شود.

در عصر حاضر براي انديشمندان و افراد موفق، «ارتباطات» تنها يك واژه نيست. آنان از ارتباطات استنباط عميق‌تري دارند و در ميدان رقابت كار و زندگي از آن به عنوان يك سلاح قدرتمند، اما بي‌خطر استفاده مي‌كنند؛ زيرا بدون صدمه زدن و ‌آزردن ديگران با بهره‌گيري از ارتباط موثر ساده‌تر از ديگران كه به اين سلاح تجهيز نيستند، به خواسته‌هاي مشروع خود نائل مي‌شوند.
همه ما از كودكي شنيده‌ايم كار را بايد به دست كاردان سپرد، به طور يقين اين افراد كاردان اولين ويژگي‌شان «ارتباطات قوي» است، اما برخي از اشخاص دخالت‌هاي بيجا و سماجت‌هاي غيرموجه در يك امر را با ايجاد ارتباط موثر اشتباه مي‌گيرند كه اين طرز تلقي را بايد اصلاح كنند.

در سازمان‌ها نيز، مديران مجرب مي‌دانند براي بقاي سازمان خود نياز مبرمي به برقراري ارتباط دارند. قطعاً مديري كه نياز به ايجاد ارتباطات موثر سازماني را حس مي‌كند، در جنگ رقابت و بقا به ابزارهاي بيشتري مجهز است.
پي.استيفن رابينز، ارتباطات را اين‌گونه تعريف مي‌كند: «انتقال مقصود و منظور يك عضو گروه به ديگري». حال اين سؤال مطرح مي‌شود: چگونه مي‌توان بدون ايجاد ابهام، اين منظور و مقصود سازماني را به طرف مقابل منتقل كرد؟
همواره در يك سازمان محدوديت‌ها و موانعي وجود دارد كه مي‌تواند در ايجاد ارتباط اختلال ايجاد كند. اين موانع به دو گروه خارجي و داخلي قابل تقسيم مي‌شوند. موانع خارجي عوامل فيزيكي هستند كه در محيط خارج سازمان مي‌توانند بر فرآيند ارتباطات تاثير منفي گذاشته و آن را مختل كنند و موانع داخلي مجموعه عوامل درون سازماني هستند كه مي‌توانند در جريان ارتباط تاثير ناخوشايندي داشته باشند.

تعصبات، اختلاف زبان و عقايد، همهمه و سر و صدا و ذهنيات كليشه‌اي را مي‌توان به عنوان برخي از موانع ارتباطات نام برد. با توجه به محدوديت‌ها و موانعي كه در هر سازماني امكان وجودشان بسيار است، كسب مهارت‌هايي در ارتباطات ضروري به نظر مي‌رسد. بر همين اساس، راهكارهاي زير توصيه مي‌شود.
1- مستمعي باشيد كه فعالانه گوش مي‌دهد: اغلب مردم تفاوتي بين شنيدن و گوش كردن قائل نمي‌شوند، در حالي كه گوش دادن فعال يكي از مهارت‌هاي ايجاد ارتباط موثر است و با شنيدن سطحي و بدون توجه بسيار تفاوت دارد. براي اينكه بتوان يك مستمع فعال بود، بايد موارد زير را رعايت كرد:
* بايد در چشمان گوينده خيره شد و از توجه به محيط اطراف پرهيز كرد.
* با ژست مناسب و تاييد سر براي گوينده اين اطمينان را حاصل كرد كه با حوصله به سخنان وي متمركز هستيد و دقت و آمادگي لازم جهت شنيدن را داريد.
* از حركات زائد و اضافي و كارهاي حاشيه‌اي مانند تغيير مكان و صحبت با تلفن همراه اجتناب ورزيد.

* طرح پرسش‌هاي مرتبط به گوينده اين حس را القاء مي‌كند كه شما سعي در درك همه جانبه سخنان داريد.
*تفسير و تعبير سخن گوينده مفيد فايده خواهد بود.
* سعي نماييد حتي‌الامكان حرف‌هاي گوينده را قطع نكنيد و براي رفع ابهامات احتمالي پس از اتمام سخنان وي، سوالات خود را بپرسيد.
* از پرگويي پرهيز كنيد.
* بدون اينكه سوءتفاهمي صورت گيرد كه گوينده حس كند از شنيدن حرف‌هايش دلزده و يا بي‌نياز هستيد، به آرامي و احتياط نقش گوينده و شنونده را تغيير دهيد. 

دانلود ارتباطات انساني 13 ص


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ مهر ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۱۶:۵۶ توسط:postfile موضوع:

ارزشيابي تحصيلي 15 ص

ارزشيابي تحصيلي 15 ص

ارزشيابي تحصيلي 15 ص

دانلود ارزشيابي تحصيلي 15 ص

ارزشيابي تحصيلي 15 ص
ارزشيابي تحصيلي
ارزشيابي 
تحصيلي
دسته بندي روانشناسي و علوم تربيتي
فرمت فايل docx
حجم فايل 12 كيلو بايت
تعداد صفحات فايل 15

ارزشيابي تحصيلي 15 ص

مقدمه :

ارزشيابي بر زندگي دانش آموزان تأثير بسيار زيادي مي گذارد و به نوعي آينده ي آن ها را رقم مي زند، تأكيد صرف بر توانايي هاي تحصيلي كافي نيست، بلكه ساير توانمندي هاي دانش آموزان نيز جزء اهداف ارزشيابي است.

ارزشيابي كارآمد بايد اهداف زير را دنبال كند :

1- ارزشيابي بايد به شناخت بيش تر دانش آموز كمك كند و استعدادهاي خاص او را كشف كند.

2- با توجه به اين كه دانش آموزان با تركيب هاي خاصي از توانايي ها و استعدادها و ميزان هاي متفاوت يادگيري و تجارب متفاوت به مدارس مي آيند، هدف ارزشيابي تشخيص استعدادهاي بالقوه و بالفعل است.

3- ارزشيابي بايد نقاط قوت و نيازهاي دانش آموزان را تشخيص دهد و آن ها را به تأمل و تفكر نقادانه ترغيب كند و فراهم ساختن اطلاعات اضافي را براي آن دسته از دانش آموزان با ظرفيت هاي خلاق و سرآمد را مدنظر قرار دهد.

4- ارزشيابي بايد مستمر، انعطاف پذير و چند وجهي باشد، تا هر دانش آموز بتواند به ظرفيت هاي خود در انواع محيط هاي يادگيري، دست يابد و رفتارهاي خلاق خود را بسط و گسترش دهد.

5- ارزشيابي بايد چگونگي مشاركت فعال دانش آموز را در فرايند يادگيري مورد توجه قرار دهد و بسط و گسترش آموزش و يادگيري بيانجامد و درواقع به آموزش و يادگيري تماميت بخشد.

6- هدف ارزشيابي جمع آوري مستمر اطلاعات مربوط به فرايندهاي يادگيري است و در اين جهت بايد مهارت هاي تجسمي، مهارت هاي تصويرپردازي ذهني خلاق، مهارت هاي اجتماعي و گروهي، مهارت هاي مربوط به روابط انساني، كنجكاوي، اكتشاف و جست و جوگري، طرح پرسش هاي غيرمتفاوت، ارايه ي پاسخ هاي غيرمتعارف و اشتياق دانش آموزان به جست و جوي راه حل هاي جديد و متناسب، در كلاس درس و موقيعت هاي زندگي روزمره، مدنظر قرار گيرد.

فراموش نكنيم هدف اصلي ارزشيابي تسهيل يادگيري دانش آموز و بهبود بخشيدن به آموزش و محيط يادگيري است. معلمان محترم درباره ي پيشرفت دانش آموز مبتني بر اطلاعات حاصل از انواع راهبردهاي سنجش و اندازه گيري قضاوت مي كنند، اين اطلاعات به معلمان كمك مي كند تا فعاليت ها و تجارب يادگيري را طرح ريزي كنند و يا آن را تغيير دهند. اين كار به نوبه ي خود به يادگيري كارآمدتر و موثرتر دانش آموزان كمك مي كند.

ارزشيابي نيز به منظور ارايه ي گزارش پيشرفت به دانش آموزان و والدين آن ها به كار  مي رود و در تصميم گيري هاي تحصيلي و ارتقاي دانش آموزان نيز كمك مي كند.

ارزشيابي يادگيري در گذشته و حال بر محتوا و حفظ كردن معطوف بوده است و پيشرفت دانش آموز با استفاده از راهبردهاي سنتي چون آزمون هاي مداد – كاغذي – سنجيده شده و مي شود.

با توجه به رويكردهاي نوين محتواي برنامه ي درسي و سمت گيري به سوي تفكر خلاق، مهارت هاي حل مسئله، تفكر نقادانه، يادگيري ارزش هاي فرهنگي و اجتماعي و ... راهبرهاي غيرسنتي مورد نياز است.

مراحل و فرايند ارزشيابي :

در ارزشيابي به عنوان يك فرايند، چهار مرحله ي مشخص وجود دارد :

1- آماده سازي             2- سنجش و اندازه گيري    

3-  قضاوت                 4- بازخورد و اصلاح

1- در مرحله ي آماده سازي

تصميم گرفته مي شود و مشخص مي شود كه چه چيزي بايد ارزشيابي شود. به عنوان مثال در حيطه ي مهارتي (حركتي) سطوحي كه بايد ارزشيابي شوند كدامند؟

(آمادگي براي تقليد، اجراي مستقل، هماهنگي، دقت، استادي (عادي شدن حركت) و يا در حيطه ي شناختي كدام يك از سطوح و يا تمامي سطوح و با چه ضريبي از اهميت بايد ارزشيابي شوند؟

 

دانلود ارزشيابي تحصيلي 15 ص


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ مهر ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۱۶:۴۷ توسط:postfile موضوع:

ارزشيابي كيفي و بازخوردهاي يادگيري ياددهي 25 ص

ارزشيابي كيفي و بازخوردهاي يادگيري ياددهي 25 ص

ارزشيابي كيفي و بازخوردهاي يادگيري ياددهي 25 ص

دانلود ارزشيابي كيفي و بازخوردهاي يادگيري ياددهي 25 ص

ارزشيابي كيفي و بازخوردهاي يادگيري ياددهي 25 ص
ارزشيابي كيفي و بازخوردهاي يادگيري ياددهي 
ارزشيابي كيفي و بازخوردهاي يادگيري 
ارزشيابي كيفي
بازخوردهاي يادگيري ياددهي
يادگيري
ياددهي
دسته بندي روانشناسي و علوم تربيتي
فرمت فايل docx
حجم فايل 23 كيلو بايت
تعداد صفحات فايل 25

ارزشيابي كيفي و بازخوردهاي يادگيري ياددهي 25 ص

مقدمه

مشكلات ارزشيابي سنتي يا بهتر بگوييم روش اندازه‌گيري و سنجش موجود با جو نمره‌گرايي و پاسخ‌مداري و حافظه‌سنجي موجود در مدارس كه فراگيران اسير چنبره‌ي «داده» و «ستانده» يا «محرك و پاسخ» يا امتحانهاي مكررند كه سلامت رواني و جسمي آنان را تهديد مي‌كند.

از سوي ديگر نارضايتي از نظام ارزشيابي موجود در محافل تربيتي و نيازهاي جامعه و زندگي و پيشنهاد سازمانهاي آموزش جهاني مانند يونسكو طلب مي‌كرد كه ديگر به ارزشيابي به ديده‌ي پايان آموزش نگاه نكنيم و از نمره دادن به عنوان طبقه‌بندي، مقايسه تفكيك براي ارتقا استفاده نكنيم؛ بلكه از آن به عنوان جز جدانشدني فرايند يادگيري و اصلاح نارسيهاييها، بدفهمي‌هاي يادگيري آنان و اصلاح نارساييهاي روش آموزشي معلمان، محتواي آموزش، روشهاي سنجش و ارزشيابي پيشرفت تحصيلي به روش كيفي و تحليل نتايج آن براي كل نظام آموزش و پرورش بهره بگيريم. بازخورد در ارزشيابي توصيفي به ما كمك مي‌كند تا نتايج اعمال و رفتارمان را بفهميم، گرفتن بازخورد بخشي از فرايند يادگيري است و در شناخت تواناييهاي هر فرد براي افزايش اعتماد به نفس و شناخت نارساييها براي اصلاح يا تغيير رفتار كمك مي‌كند. لذا به دليل اهميت بازخورد در ارزشيابي كيفي شناخت بيشتر آن و راههاي دسترسي به آن، انواع و تأثير آن در يادگيري بهتر و بيشتر و ... در اين مقاله بدان پرداخته خواهد شد.

 

 

مفهوم و تعريف ارزشيابي و ارزشيابي توصيفي:

در خصوص مفهوم ارزشيابي توافق و نظر كاملي وجود ندارد و هر كدام از متخصصان و صاحب‌نظران اين قلمرو، از ديدگاه خاصي ارزشيابي را تعريف كرده‌اند كه از مهم‌ترين آن‌ها مي‌توان به نمونه‌هاي زير اشاره كرد. (حسني و احمدي 84)

1- ارزشيابي به مثابه بررسي ميزان حصول به هدف‌ها.

2- ارزشيابي به عنوان فرايند جمع‌آوري اطلاعات براي تصميم‌گيري.

3- ارزشيابي به مثابه سنجش يا داوري درباره‌ي «شايستگي» و «ارزش».

چيزي : ارزشيابي فعاليتي است كه مشتمل بر «توصيف» و «قضاوت» است. به هر حال به نظر مي‌رسد تعريف ارزشيابي به مثابه سنجش يادآوري درباره‌ي شايستگي و ارزش موضوعات، در سالهاي اخير طرفداران زيادي پيدا كرده است.

ارزشيابي توصيفي، نام الگوي بديلي است كه در مقابل الگوي سنتي و تحت تأثير ديدگاههاي جديد تربيتي كشور براي مواجهه با چالشهاي نظام آموزشي طرح و بحث شد. (تكنولوژي آموزشي دوره 22)

 

پيشينه ارزشيابي توصيفي و ضرورت اجراي طرح:

 ـ در وزارت آموزش و پرورش كشورمان، سند ملي برنامه «آموزش براي همه» تهيه و تدوين شده است كه در بخشهايي از آن بر تغيير رويكرد ارزشيابي از نتيجه مداري به فرايند محوري در راستاي بهبود كيفيت آموزش و پرورش تأكيد شده است.

توصيه يونسكو به نظامهاي آموزش و پرورش جهان استفاده از روشها و رويكردهاي فرايندي و كيفي با ابزارهاي متنوع است. به عبارت ديگر هدف تغيير در نظام ارزشيابي، بايد به اين موضوع باشد كه كيفيت تجربيات يادگيري را در مدرسه افزايش دهد تا به نتايج يادگيري بهتري در دانش‌آموزان منجر شود

دانلود ارزشيابي كيفي و بازخوردهاي يادگيري ياددهي 25 ص


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ مهر ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۱۶:۳۸ توسط:postfile موضوع:

مقاله ارزيابي فعاليت هاي يونيسف در بم و زرند در ارتباط با مراكز دوستدار كودك

مقاله ارزيابي فعاليت هاي يونيسف در بم و زرند در ارتباط با مراكز دوستدار كودك

ارزيابي فعاليت هاي يونيسف در بم و زرند در ارتباط با مراكز دوستدار كودك 60 ص

دانلود مقاله ارزيابي فعاليت هاي يونيسف در بم و زرند در ارتباط با مراكز دوستدار كودك

ارزيابي فعاليت هاي يونيسف در بم و زرند در ارتباط با مراكز دوستدار كودك 60 ص
ارزيابي فعاليت هاي يونيسف در بم و زرند در ارتباط با مراكز دوستدار كودك 
 فعاليت هاي يونيسف در بم و زرند در ارتباط با مراكز دوستدار كودك 
ارزيابي فعاليت هاي يونيسف در بم و زرند 
مراكز دوستدار كودك 
ارزيابي فعاليت هاي يونيسف 
فعاليت هاي يونيسف
دسته بندي روانشناسي و علوم تربيتي
فرمت فايل docx
حجم فايل 37 كيلو بايت
تعداد صفحات فايل 60

ارزيابي فعاليت هاي يونيسف در بم و زرند در ارتباط با مراكز دوستدار كودك  60 ص

مهدهاي كودك و كانون هاي تفريحي فرهنگي

الف پيشينه

در بامداد دي ماه سال 1382 زلزلة ويرانگري به قدرت 5/6 ريشتر شهر بم و روستاهاي اطراف را لرزاند و آسيب هاي فراواني به منابع انساني و مادي وارد ساخت. بر اساس گزارشهاي دولتي حدود 000/31 نفر كشته، 000/30 نفر مجروح و 85 درصد ساختمان ها تخريب و حدود 75000 نفر بي خانمان شدند.

كودكان به علت آسيب پذيري خود، زيانهاي بيشتري را متحمل شدند. از حدود 32000 دانش آموز 100000 نفر از بين رفتند و 20000 نفر خانواده، 1800 نفر پدر و مادر و 5000 نفر يكي از والدين خود را از دست دادند.

حدود 90 درصدمدارس (31 مدرسه) تخريب شد و بقيه نيز قابل استفاده نبود. از 34000 معلم حدود 1200 نفر كشته شدند. به اين ترتيب در چند ثانيه ، شهر به ويرانه اي با هزاران كشته ، مجروح و بي خانمان تبديل شد.

يونيسف با توجه به تعهدات و وظايف خود نسبت به كودكان در موقعيت هاي بحراني، از روزهاي اول فاجعه در بم حضور يافت و فعاليت هاي خود را بر اساس «پروتوكل واكنش پس از بحران» در قالب سر طرح «باز پيوند خانواده» در حمايت هاي عاطفي – رواني از كودكان» و «ايجاد فضاهاي دوستدار كودك» شامل مهدهاي كودك  و كانون هاي تفريحي – فرهنگي به مرحلة اجرا درآورد. اين برنامه ها با همكاري و مشاركت سازمانهاي دولتي از جمله سازمان بهزيستي، وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت اجرا شد. علاوه بر سازمانهاي دولتي، سازمانهاي غير دولتي بين المللي و داخلي نيز در اجراي اين برنامه ها مشاركت داشتند.

هنوز آسيب هاي زلزلة بم جبران نشده بود كه در سوم اسفند 1383، يك سال پس از زمين لرزة بم ، زلزله اي با قدرت 4/6 ريشتر شهرستان زرند و روستاهاي اطراف آن را لرزاند و خسارات قابل توجهي به منابع انساني و مادي وارد ساخت. در اثر اين زلزله، 50 روستا بين 30 تا 100 درصد تخريب شد، حدود 612 نفر كشته و 1500 نفر مجروح گرديدند و نزديك به 32000 نفر دچار آسيب هاي گوناگون شدند. حدود 150 كودك كشته و نزديك به 9000 كودك خسارات سنگيني را متحمل شدند

در مورد زرند نيز يونيسف طرح «سلامت كودكان زرند» را با همكاري سازمانهاي دولتي از جمله هلال احمر، فرمانداري ، وزارت بهداشت و سازمان بهزيستي كشور به مرحلة اجرا درآورد.

 

ب فعاليت هاي انجام شده توسط يونيسف در بم و زرند

در ارتباط با فضاهاي دوستدار كودك

مهدهاي كودك كانون هاي تفريحي فرهنگي

پيش از ارزيابي فعاليت هاي يونيسف در ارتباط با فضاهاي دوستدار كودك به ذكر خلاصه اي از اين فعاليت ها، اهداف، برنامه ها و هزينه هاي آن مي پردازيم:

1- طرح فضاهاي دوستدار كودك: (مهدهاي كودك و كانون هاي تفريحي – فرهنگي)

- زمان : سال 1383 و 1384 (2004 و 2005)

- مكان: بم و روستاهاي اطراف – زرند و روستاهاي اطراف

- اجرا كنندگان طرح: يونيسف ، سازمان بهزيستي و كانون پرورش كودكان و نوجوانان.

- استراتژي طرح (اهداف كلي): - گروه هاي سني: زير 6 سال و 18-7 سال)

حمايت از خدمات در زمينه فضاهاي دوستدار كودك

ظرفيت سازي براي تداوم و پايداري برنامه هاي حمايت از كودكان

دانلود مقاله ارزيابي فعاليت هاي يونيسف در بم و زرند در ارتباط با مراكز دوستدار كودك


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ مهر ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۱۶:۲۵ توسط:postfile موضوع:

ازدواج ـ انگيزه 29 ص

ازدواج ـ انگيزه 29 ص

ازدواج ـ انگيزه 29 ص

دانلود ازدواج ـ انگيزه 29 ص

ازدواج ـ انگيزه 29 ص
ازدواج ـ انگيزه 
ازدواج 
انگيزه 
ازدواج از نظر اسلام
دسته بندي روانشناسي و علوم تربيتي
فرمت فايل docx
حجم فايل 30 كيلو بايت
تعداد صفحات فايل 29

ازدواج از نظر اسلام

 حضرت محمّد(ص)فرمود: هيچ كانوني در اسلام بر پا نشده است كه نزد خداوند از كانون ازدواج محبوب تر و عزيزتر باشد.در بينش اسلامي، مقصود از «ازدواج»، پيوند زناشويي رسمي ميان دو جنس مخالف است كه معمولا بالغ بوده و طبق شرايط شرعي و قانوني لازم انجام گرفته است.

مقدّمه

بشر از نخستين روزهاي حضور خود بر عرصه خاك و شكوفايي جوانه هاي تأمّل و تدبير بر شاخسار حيات، به خوبي دريافته است كه خانواده بهترين مأمن انسان و شايسته ترين كانون براي تبلور سكون و اطمينان است. اين امر نشان مي دهد كه خانواده يكي از اساسي ترين و طبيعي ترين نيازهاي انسان به شمار مي آيد. بسياري از مشكلات رواني حاصل از تنش هاي زندگي روزمرّه توسط يك خانواده سالم و بهنجار التيام يافته، جبران مي شود. به همين دليل است كه تحقيقات انجام شده در زمينه مسائل خانواده، در مجموع نشان مي دهد كه افراد ازدواج كرده به طور متوسط، سالم تر و خوشحال تر از آنهايي هستند كه ازدواج نكرده اند.۱ البته خانواده مي تواند به شكلي كاملا معكوس، به عنوان منبع مهم ايجاد تنش در زندگي فرد باشد، ولي اگر معيارهاي زندگي سالم در خانواده رعايت گردد، مي توان جلوي تنش ها را سد كرد و خانواده را به تعادل و سلامتي رساند. ازدواج و موفقيت در آن به عنوان يك واقعه اجتماعي، زيستي و فرهنگي، به دليل نقش بنيادين آن در تشكيل خانواده از اهميتي بسيار برخوردار است، به گونه اي كه مي توان گفت: بدون ازدواج، خانواده مفهوم چندان روشن و واضحي ندارد.

ازدواج به عنوان سنگ بناي اوليه خانواده و به عنوان عاملي اساسي براي زوجيت و همدلي دو جوان و زمينه بالندگي و پيشرفت همسران به شمار مي آيد و انسان ها مي توانند در سايه انديشه و ايمان واقعي و در پناه زوجيتي شايسته، با اطمينان و صلابت، بر ناكامي ها و فراز و نشيب هاي زندگي چيره شوند و از وادي هاي شكست، مصمّم و استوار عبور نمايند و بتوانند از گذرگاه اسفل السافلين به سوي اعلا علّيين، كه همان مقصود خلقت است، راهي بگشايند. به همين دليل، متفكران اخلاقي و حقوقي جوامع بشري درصدد برآمده اند تا بر استحكام اين كانون بيفزايند و ازدواج، اين سنّت تغييرناپذير الهي را در جامعه، هر چه بيشتر تقويت كنند تا انسان ها ازدواج را، كه يك نياز فطري و طبيعي نه تنها براي انسان ها، بلكه حتي در ميان ديگر موجودات نيز به شكل هاي گوناگون وجود دارد، زمينه كسب كمال خويشتن بيابند، و به قول جلال الدين رومي:

بهر آن ميل است از ماده ز نر *** تا بود تكميل كار همدگر

ميل اندر مرد و زن حق زان نهاد *** تا بقا يابد جهان زين اتحاد

ساختار ازدواج و سن آن در جوامع با همديگر متفاوت است و در واقع، هر جامعه اي با توجه به سبك زندگي و نظام فرهنگي خود، شيوه ها و روش هاي خاصي در زوجيت به وجود آورده است. اين امر در فرهنگ اسلامي نيز موردتوجه ويژه بوده است، بخصوص توصيه گرديده است ازدواج در زمان مناسب آن انجام گيرد تا بركات معنوي، رواني، تربيتي و اجتماعي بيشتري نصيب همسران جوان گردد

 

تعريف ازدواج  

تعريف هاي متعددي براي واژه «ازدواج» ارائه شده است كه به يكي از آنها اشاره مي شود: «ازدواج فرايندي است از كنش متقابل بين دو فرد، يك مرد و يك زن، كه برخي شرايط قانوني را تحقق بخشيده اند و مراسمي براي برگزاري زناشويي خود برپا داشته اند و به طور كلي، عمل آنان مورد پذيرش قانون قرار گرفته و به آن ازدواج اطلاق شده است.


دانلود ازدواج ـ انگيزه 29 ص


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ مهر ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۱۶:۱۶ توسط:postfile موضوع:

مقاله ازدواج

مقاله ازدواج

ازدواج 15 ص

دانلود مقاله ازدواج

ازدواج 15 ص
ازدواج
ازدواج 15 ص
دسته بندي روانشناسي و علوم تربيتي
فرمت فايل docx
حجم فايل 23 كيلو بايت
تعداد صفحات فايل 15

ازدواج 15 ص

فهرست مندرجات

 • ۱ سير تاريخي ازدواج
  • ۱.۱ ايران باستان
 • ۲ ازدواج در ديدگاه‌هاي جامعه‌شناختي
 • ۳ ازدواج از ديدگاه حقوقي
  • ۳.۱ جهان
  • ۳.۲ ايران[نيازمند منبع]
 • ۴ ازدواج در اديان و مذاهب
  • ۴.۱ اسلام
  • ۴.۲ دين بهائي
  • ۴.۳ دين مسيح
  • ۴.۴ دين يهود
 • ۵ پانويس
 • ۶ جستارهاي وابسته
 • ۷ منابع

ازدواج

ازدواج يا پيوند زناشويي پيوندي آييني‌است كه طي احكام يا رسومي خاص بين زن و مرد در مذاهب و كشورهاي مختلف برقرار مي‌شود تا به تشكيل خانواده منجر گردد و مي‌تواند منجر به زايش فرزند شود. در برخي از كشورهاي جهان، ازدواج همجنس‌گرايان، يعني ازدواج دو مرد يا دو زن با يكديگر و تشكيل خانواده نيز وجود دارد.

سير تاريخي ازدواج

ايران باستان

در زمان ساساني نوع اصلي ازدواج ايراني «زنيِ پادِخشاي» خوانده مي‌شد كه در واقع انتقال قيموميت دختر از پدر به شوهر بود.[۱] انواع ديگري هم از ازدواج بود از جمله «چَگَر» كه هنگامي بود كه شوهر توانايي فرزندآوري نداشت و زن خود را به عنوان همسر موقت به يكي از نزديكان مي‌داد تا فرزند آورد. چگر را به صورت چَكَر هم نوشته‌اند.[۲] نوع ديگر كه باعث بحث و جدل‌هاي زيادي ميان امروزيان شده‌است خويدوده بود كه ازدواج با محارم است. [۳]

ازدواج در ديدگاه‌هاي جامعه‌شناختي

در جامعه‌شناسيِ خانواده علت‌هاي دگرگوني‌ها و بررسي واقعيت‌هاي موجود مفهوم «خانواده» بررسي مي‌شود. به طور كلي، ازدواج موجب تغيير نقش‌هاي اجتماعي و جابه‌جايي پايگاه اجتماعي افراد مي‌شود. [۴]

ازدواج از ديدگاه حقوقي

جهان

ايران

در ايران با توجه به شيعه جعفري در اسلام ازدواج به دو نحو دائم و موقت ميتواند صورت پذيرد. در مذهب جعفري آيين اسلام اين دو ازدواج در پاره‌اي از آثار با هم يكي هستند و در برخي دگر اختلاف دارند، تفاوت اصلي و جوهري ازدواج موقت با ازدواج دائم در اينست كه ازدواج موقت از لحاظ حدود و قيود آزاد است، يعني وابسته باراده و قرارداد طرفين است، حتي بودن آن نيز در حقيقت نوعي آزادي به‌طرفين ميبخشد و زمان را در اختيار آنها قرار مي‌دهد.

دانلود مقاله ازدواج


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ مهر ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۱۶:۰۵ توسط:postfile موضوع:

استرس 23 ص

استرس 23 ص

استرس 23 ص

دانلود استرس 23 ص

استرس 23 ص
استرس 
تحقيق و بررسي در مورد استرس
بررسي استرس 
تحقيق و بررسي استرس
دسته بندي روانشناسي و علوم تربيتي
فرمت فايل docx
حجم فايل 25 كيلو بايت
تعداد صفحات فايل 23

استرس 23 ص

فهرست:

مقدمه......................................................................................................................................1

تشخيص نشانه هاي استرس..........................................................................................................2

راههاي كاهش استرس ...............................................................................................................3

نظر اني كالاي جيان درباره استرس(متغيرها)...................................................................................4

نظرمتخصصان درباره استرس......................................................................................................5

نظر دكتر سيل درباره علل استرس.................................................................................................6

نشانه هاي استرس.....................................................................................................................8

تاثيرات ورزش بر كاهش استرس .................................................................................................9

تاثيرات ورزش و تغذيه بر استرس...............................................................................................10

تاثيرات كلي ورزش..................................................................................................................12

تاثيرات كاهش استرس و اظطراب................................................................................................13

ورزشهاي سبك كه بر كاهش استرس تاثير دارد...............................................................................16

نكاتي جهت تاثير بهتر ورزش ....................................................................................................17

نقش روزه گرفتن و ورزش در كاهش استرس..................................................................................19

  مقدمه

استرس

استرس عبارت از يك واكنش جسمي است كه به دنبال يك تحريك دروني يا بيروني ( محيطي ) به وجود مي آيد. محركي كه استرس را به وجود مي آورد ، عامل استرس زا ناميده مي شود. مي توان گفت كه استرس وضعيتي است كه در آن فرد گرفتار مشكلي شده است كه فراتر از توانائي هاي معمولي وي براي سازگاري با آن مي باشد.

 

استرس نوعي نياز جسمي يا ذهني است كه در ما پاسخ‌هاي خاصي را بر مي‌انگيزد و به ما امكان مي دهد تا با خطر مبارزه كنيم يا از آن بگريزيم. مقادير كم استرس قادر است عملكرد شما را در اوضاع و احوال خاصي مثل ورزش و كار بهبود بخشد اما استرس بيش از حد به سلامت شخصي آسيب مي رساند. با مشخص نمودن شرايط استرس‌زا و يافتن راه‌هايي براي مقابله با آن، قادر خواهيد بود، استرس‌هاي مضر را به حداقل برسانيد.

مي توان چهار بعد را براي استرس در نظر گرفت :

1) بعد عاطفي : شامل سه احساس اضطراب ، خشم و افسردگي2) بعد شناختي : شامل ضعف در تمركز ، حافظه و تصميم گيري3)بعد رفتاري : شامل خشونت ، پرخاشگري و عدم انجام وظايف4)بعد جسماني : شامل انواع دردهاي بدني ، ميگرن ، ناراحتي هاي قلبي ، بي خوابي و كاهش اشتها و انرژي

(1)

استرس ممكن است از حوادث يا شرايط بروني، واكنش هاي فردي به تنش ها يا تركيبي از اين عوامل ناشي شده باشد. از جمله منابع عمده بروني استرس مي توان مشكلات درازمدتي مثل روابط خانوادگي ناراحت‌كننده، بيماري‌هاي ناتوان كننده يا بيكاري و نيز تغييرات عمده حتي تغييرات خوشايندي مثل ازدواج يا اثاث‌كشي و جمع شدن استرس هاي روزانه مثل ديررفتن سركار يا گيركردن در ترافيك را نام برد. از جمله الگوهاي رفتاري ايجادكننده يا تشديدكننده استرس هم مي توان ناشكيبايي و پرخاشگري، عدم اعتماد به نفس و احساسات سركوبگري مثل تنش يا اضطراب را بر شمرد.

تشخيص نشانه هاي استرس

اگر نشانه هاي استرس، زود تشخيص داده شوند، براي پيشگيري از مشكلاتي كه براي سلامت ايجاد ممكن است شود، بايد اقداماتي انجام داد. داشتن انرژي كمتر از حد معمول، كاهش اشتها يا خوردن بيش از حد معمول از جمله اين نشانه‌ مي‌باشد، ممكن است دچار سردرد يا زخم‌هاي دهان شويد و بيش از حد مستعد ابتلا به عفونت‌هاي خفيفي همچون سرماخوردگي شويد. اگر احساس استرس، زياد باشد، ممكن است مضطرب، بغض كرده، تحريك‌پذير يا غمگين باشيد. خواب ممكن است مختل شود و روابط با ديگران كدورت يابد. براي آن كه از اين حالت رهايي يابيد ممكن است به الكل، تنباكو يا موادمخدر وابسته شويد. اگر استرس موجب هر يك از اين مشكلات شود، درصدد كمك از خانواده، دوستان يا پزشك خود برآييد.

اثرات سو ء استرس :بديهي است اگر استرس شديد باشد و يا زياد به طول انجامد زيان آور خواهد بود كه مسلما سبب بروز بيماري هايي مانند اضطراب ، افسردگي ، فشارخون ، بيماري هاي قلبي و .... خواهد شد. استرس در ايجاد و تشديد بيماري و همچنين تاخير بهبودي و تداخل در امور درمان موثر است.

آثار فيزيولوژيك استرس :در شرايط استرس زا تعداد ضربان قلب و تنفس افزايش مي يابد. فشارخون بالا مي رود. حركات معده كند و رگهاي خوني منقبض مي شود. استرس با كاهش دادن توانايي دفاعي بدن در مقابل بيماري ها منجر به بيماري مي شود ( غيرمسقيم ) ، فرد تحت استرس ممكن است قادر به انجام وظايف خود به صورت معمولي نباشد.

(2)

راه هاي كاهش استرس :- براي مقابله با هر مشكلي كه بر تندرستي شما تاثير مي گذرد دو راه وجود دارد راه ساده تر و مرسومي كه صدها سال درمانگران ترجيح مي دهند ، تخفيف نشانه هاي اختلال است. اما روش منطقي تر  و در درازمدت ، موثرتر  اين است كه به رفع علت بروز نشانه ها بپردازيد.

- تا جايي كه مي توانيد خود را بشناسيد يعني نقاط ضعف و قوت خود را شناسايي كنيد ؛ با جنبه هاي خوب و جنبه هاي بد خود كاملا آشنا باشيد. بلند پروازيها ، نيازها و آنچه را كه دوست داريد يا دوست نداريد بدانيد. ببينيد چقدر رفتار تكانشي داريد ؛ چقدر صبور هستيد ؛ چقدر مسئوليت پذيريد ؛ چقدر خوش بين هستيد و چقدر كارايي داريد ؛ ...........

- بايد موقعيت هايي كه باعث بروز يا تشديد استرس در محيط و افراد پيرامون شما مي شود را شناسايي نمائيد.

- يكي از راههاي موثر كاهش استرس پيدا كردن روش هاي جانشين براي اهداف و رفتارهايي است كه نتوانستيم به آنها دسترسي پيدا كنيم و به انجام برسانيم.

- با سپردن مسئوليت به ديگران مي توانيم استرس را كاهش دهيم. (تقسيم وظايف (- تنظيم وقت و هماهنگ كردن كارها بر اساس زمان مورد نياز باعث كاهش استرس مي شود.

- تقويت سلامت جسمي ، افكار مثبت ، منبع كنترل دروني ، اجتماعي شدن ، حمايت اطرافيان و منابع مالي ، آرميدگي و ورزش از ديگر راه هاي كنترل استرس مي باشد.

نمي توان از همه استرس ها اجتناب كرد اما مي توان ياد گرفت كه چگونه مي توان با استرس ها كنار آمد و سازگاري حاصل نمود.

دانلود استرس 23 ص


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ مهر ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۱۵:۵۶ توسط:postfile موضوع:

تحقيق در مورداسترس 25 ص

تحقيق در مورداسترس 25 ص

استرس 25 ص

دانلود تحقيق در مورداسترس 25 ص

استرس 25 ص
استرس 
تحقيق و بررسي در مورد استرس
دسته بندي روانشناسي و علوم تربيتي
فرمت فايل docx
حجم فايل 16 كيلو بايت
تعداد صفحات فايل 25

تحقيق در مورد استرس 25 ص

شرح بيماري

استرس عبارت است از واكنشهاي فيزيكي ، ذهني و عاطفي كه در نتيجه تغييرات و نيازهاي زندگي فرد، تجربه مي شوند . تغييرات مي توانند بزرگ يا كوچك باشد استرس مثبت مي تواند يك انگيزش دهنده باشد در حالي كه استرس منفي مي تواند در زنان اين تغييرات و نيازها ، فرد را شكست دهد .

علايم شايع

فيزيكي: گرفتگي عضلاتي سردرد ، درد قفسه سينه ، ناراحتي معده ، اسهال يا پيوست ، افزايش ضربان قلب، دستهاي سرد و مرطوب لرز، تيك، تحريك پذيري يا بي اشتهايي ، ضعف ، احساس خستگي گيجي .

عاطفي: عصبانيت ، اعتماد به نفس پايين ، افسردگي ، بي تفاوتي ، تحريك پذيري ، ترس و پاسخهاي هراسي، اشكال در تمركز

رفتار: سوء مصرف الكل يا مواد مخدر، افزايش مصرف سيگار ، اختلاف خواب، پرخوري، كاهش حافظه و منگي .

 

 

علل

بدن در يك موقعيت پراسترس با افزايش توليد هورمونهاي خاصي جواب مي دهد كه باعث تغييرات در ضربان قلب، فشار خون ، متابوليسم مي گردد.

 

عوامل افزايش دهنده خطر

تغيير در شيوه زندگي و اختلاف در امور روزمره طبيعي شخص كه مي تواند استرس ايجاد كند. برخي از علل شايع استرس عبارتند از :

* مرگ اخير فرد مورد علاقه (همسر ، كودك ، دوست )

* از دست دادن هر چيزي كه براي فرد ارزشمند باشد.

* آسيب ها يا بيماري هاي شديد.

* اخراج شدن يا تغيير شغل

* نقل مكان كردن به يك شهر يا  استان جديد.

* مشكلات جنسي بين فرد و شريك جنسي او

* ورشكستگي مالي يا مقروض شدن شديد مثلا به خاطر خريد يك خانه جديد.

* تعارض مدام بين فرد و يكي از اعضاي خانواده ، دوست نزديك يا همكار

* خستگي دايمي ناشي از استراحت، خواب يا تفريح ناكافي

 

پيشگيري

* براي كمك ه پيشگيري از استرس منفي به آن دست از امور زندگي بپردازيد كه مي توانيد از عهده آنها برآييد.

*  از آنجا كه هميشه نمي توان جلوي استرس را گرفت روش هايي را ياد بگيريد كه براي حفاظت از سلامت ذهني و فيزيكي خود، سازگار شدن خود آموزش دهيد.

عوارض احتمالي

استرس مزمن مي تواند در بسياري از مشكلات مربوط به سلامت شامل حوادث آرتربت ، آسم ، سرطان ، سرماخوردگي ، كوليت ، ديابت ، كمردرد، مشكلات گوارشي ، اختلالات پوستي ، بيماري قلبي ، فشار خون بالا ، بي خوابي ، دردهاي عضلاني ، اختلال كاركرد جنسي رخ دهد.

درمان

آزمون هاي تشخيصي ممكن است شامل موارد زير باشند:

* مشاهه علايم توسط خود شما

* شرح حال طبي و معاينه فيزيكي به وسيله يك پزشك در صورت لزوم.

برخي از روش هايي كه به كاهش استرس كمك مي كنند:

* يك روش را ياد بگيريد و به طور منظم و در صورت امكان هر روز آن را تمرين كنيد . روش هاي بسياري وجود دارند.

* به مدت كوتاهي از هر وضعيت پر استرس كه در طول روز به آن بر مي خوريد ، دور شويد.

* يك روش سفت و شل كننده عضلات را ياد بگيريد و آن را تمرين كنيد.

* از آوردن مشكلات خود به خانه يا بستر خود داري كنيد . در پايان روز، دقايقي را به مرور تك تك تجارب كال روز اختصاص دهيد.

* تمام عواطف منفي را كه متحمل شده ايد (عصبانيت ، احساس عدم امنيت يا اضطراب ) از خود برهانيد . از كليه انرژي ها يا عواطف خوب لذت ببريد.

* در مورد كارهاي نا تمام تصميمي اتخاذ كنيد و تنش ذهني يا عضلاني را رها كنيد. ممكن است به مدت كوتاهي داروي آرامش يا ضد افسردگي مفيد باشد.

* ممكن است به مدت كوتاهي داروي آرام بخش يا ضد افسردگي مفيد باشد.

چند نكته

* يك برنامه ورزشي اتخاذ كنيد . افرادي كه در وضعيت فيزيكي خوبي به سر مي برند ، به احتمال كمتري به عوارض منفي استرس مبتلا مي شود.

* يك رژيم غذايي طبيعي و كاملا متعادل اتخاذ كنيد . مكمل هاي ويتاميني ممكن است توصيه شوند.

دانلود تحقيق در مورداسترس 25 ص


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ مهر ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۱۵:۴۴ توسط:postfile موضوع:

اشتغال و بيكاري 24 ص

اشتغال و بيكاري 24 ص

اشتغال و بيكاري 24 ص

دانلود اشتغال و بيكاري 24 ص

اشتغال و بيكاري 24 ص
اشتغال و بيكاري
اشتغال 
بيكاري
دسته بندي روانشناسي و علوم تربيتي
فرمت فايل docx
حجم فايل 21 كيلو بايت
تعداد صفحات فايل 24

اشتغال و بيكاري 24 ص

مقدمه

اشتغال نيروي انساني مهمترين و اصلي ترين هدف برنامه ريزي در هر كشور است .چون داشتن كار يك حق اوليه قانوني و فطري است و بدون ان زندگي فردي و اجتماعي تامين نمي شود بيكاري نوعي بيماري و زمينه ساز بسياري از نابساماني ها و مشكلات مي باشد.بيكاري بيشتر در شهرها رخ مي دهد چون افراد بيكار به هر علت و در هر جا كه باشند جهت كاريابي دير يا زود راهي شهرها مي شوند.      

نمونه اي چند از انواع بيكاري:

  بيكاري اشكار: گروهي از جمعيت فعال كشور كه در 7 روز يش از مراجعه ي مامور سرشماري در جست و جوي كار بوده ا ند و هيچگونه درامدي نداشته ا ند بيكار اشكار شناخته مي شوند.بين بيكاران اشكار از بيسواد گرفته تا افراد متخصص در رده ها ي سني و جنسي مختلف مخصوصا گروه جوانان فارغ التحصيل زنان شهري مردان غير ماهر مهاجر به شهر و ...وجود دارند

بيكاري پنهان: بيكاري پنهان شامل افراد فعال و ظاهرا شاغلي است كه عملا نقشي در توليد يا پيشرفت كار ندارند و با حذف انها خللي عمده به گردونه ي كار وارد نمي شود.بسياري از كارمندان ادارات كارگران اضافي كارگاههاي توليدي كشاورزاني كه امكانات كشاورزي در اختيار ندارند و بيشتر مشاغل ازاد و غير رسمي از ان جمله اند.  

  بيكاري فصلي: بيكاري فصلي شامل گروهي از شاغلين فعال مي شود كه به دليل مشروط بودن حرفه شان فقط در قسمتي از سال كار مي كنند و بقيه ي اوقات بيكار مي مانند اين گروه اكثرا شامل روستاييان و كارگراني مي شود كه فقط در فصل كشت و برداشت يا ميوه چيني كار مي كنند بقيه سال را بيكار مي مانند.  

  كم كاري: كم كاري شامل افراد فعالي است كه با تمام استعداد جسمي امادگي كاري از تمام توان كاري خود استفاده نمي كنند و صرفا ارتباط خود را با محل كار قطع نكرده وجدان كار يا شوق

خدمت و انجام وظيفه نداشته بيشتر نيرو و تخصص خود را در اداره و كارخانه و ...به ضرر خود و جامعه عاطل مي گذرانند اين اسيب مسري و مزمن بيشتر در جهان سوم ديده مي شود.                                 

  مشاغل غير رسمي:مشاغل كاذب شهري به ان دسته از مشاغل شهري گفته مي شود كه اولا به شكل مستقيم يا غير مستقيم كمكي به افزايش بهره وري نهايي كار توليدي خواهد شد.      

 

 انگيزه ي انتخاب موضوع:

انگيزه ي انتخاب من اهميت و ارزشي است كه اين موضوع در ايران دارد و به خاطر تمام ابهاماتي كه براي خودم وجود داشته و دارد و اين كه تا به حال هيچ گزارش و تحقيق جامع و كاملي در اين زمينه مطالعه نكرده ام كه به بسياري از ابهامات من پاسخ منطقي بدهد.

 

اهميت موضوع:

فرا گير شدن اين مسئله باعث شده گذشته از مسئولان و متخصصان افراد عادي نيز حساسيت موضوع را درك كرده به مخاطرات ان بينديشند لذا طرح مباحث و مسائل ان و ارائه ي راه حلهاي معقول و مناسب ضرورت دارد.بايد ضمن بررسي ريشه يابي و اگاهي دادن به عموم موارد ان در برنامه ريزيهاي مورد نظر به كار گرفته شود.با توجه به اين كه به عهده ي مديران مسئولان و محققان جامعه است كه بيش از پيش راجع به اين مسئله احساس مسئوليت كرده روي درد ها و ريشه هاي اصلي آن مطالعه و پزوهش كرده بر اساس واقعيات برنامه ريزي نموده در زمان بندي مناسب آن را به كار گيرند. 

 

مروري بر تحقيقات پيشين:

  تحقيقي با عنوان "اثار بيكاري بر سلامت و اسايش رواني "كه توسط "كاسكلاكاي_ ويناماكي هيمو_ نيسكاتن_ لئووكانتولا امسو"در زمستان 1380 در دانشگاه نيويورك انجام شد كه نتايجش اين گونه بود.در مطالعات جمعيتي معمولا ارقام بيكاري را با امارهاي رسمي مختلفي در زمينه هاي رنجوارگي ومرگ و مير مقايسه مي كنند.تفسير امارها نيز اغلب با تاخير معيني صورت مي گيرد چون اثار بيكاري بر بسياري از بيماري ها انتظار مي رود كه فقط پس از چند سال قابل مشاهده باشند اين مطالعات بر روابط ميان بيكاري و مرگ و مير بيماري هاي قلبي_عروقي_درمان در بيمارستانهاي روان پزشكي خودكشي و قتل متمركز بوده اند.

 ميان بيكاري و شمار افرادي كه براي نخستين بار به خاطر مشكلات رواني خود به جست و جوي كمك برمي خيزند رابطهاي پيدا شده است.در بريتانيا نشان داده است كه با افزايش ميزان بيكاري بر تعداد بستري شدگان بيمارستانهاي روانپزشكي افزوده شده است.اين افزايش به ويزه در مورد كساني بارز بوده كه پيشتر نيز به خاطر مشكلات رواني خود تحت درمان بوده اند.                           

تحقيقي با عنوان "تحليل جنسيتي بازار كار ايران و ضرورت اصلاح برنامه ي سوم توسعه"كه توسط" نوروزي لادن و هاشمي سيد علي"در زمستان 1381 در دانشگاه تبريز انجام شد كه نتايجش اين گونه بود.يكي از شاخصهاي درجه توسعه يافتگي يك كشور ميزان مشاركت و نقشي است كه زنان در ان كشور دارا هستند.  

دانلود اشتغال و بيكاري 24 ص


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ مهر ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۱۵:۱۲ توسط:postfile موضوع:

استرس و بهداشت رواني 56 ص

استرس و بهداشت رواني 56 ص

استرس و بهداشت رواني 56 ص

دانلود استرس و بهداشت رواني 56 ص

استرس و بهداشت رواني 56 ص
استرس و بهداشت رواني 
تحقيق و بررسي در مورد استرس و بهداشت رواني
دسته بندي روانشناسي و علوم تربيتي
فرمت فايل docx
حجم فايل 233 كيلو بايت
تعداد صفحات فايل 56

استرس و بهداشت رواني 56 ص

تعريف استرس

پژوهشگراني كه استرس و رابطه آن با بهداشت رواني را مطالعه كرده‌اند، از استرس تعاريف زيادي ارائه داده‌اند. در اينجا تعريف سليه (1994)، فيزيولوژيست كانادايي آورده مي‌شود. سليه، كه تحقيقات و نوشته‌هاي او درباره استرس، از اهميت ويژه‌اي برخوردار است، استرس را چنين تعريف مي‌كند: مجموعه واكنش‌هاي غيراختصاصي ارگانيسم در مقابل هر نوع تقاضاي سازگاري از آن. مثال زير مطلب را روشنتر مي‌كند. اگر در چله زمستان فوتبال بازي كنيم، بدن ما با سرعت بخشيدن به ضربان قلب و تنفس و با تحريك غدد مولد عرق، واكنش نشان خواهد داد. اگر ده دقيقه مانده به شروع كلاس، مطلع شويم كه بايد گزارش تحقيقي خود را همين امروز تحويل دهيم، تعداد ضربان‌هاي قلب و آهنگ تنفس افزايش خواهد يافت و عرق سرد سرتاپاي وجود ما را خواهد گرفت. بدين ترتيب، مي‌توان گفت: استرس عبارت از يك واكنش جسمي‌است كه به دنبال يك تحريك دروني(شناختي) يا بيروني (محيطي) بوجود مي‌آيد. محركي كه استرس بوجود مي‌آورد، عامل استرس‌زا ناميده مي‌شود.

براي آن كه استرس و عوامل استرس‌زا روشنتر تعريف شود، باز هم مثال مي‌آوريم. فرض كنيد درس سمينار داريد و از شما خواسته‌اند تا درباره موضوعي مطلب جمع‌آوري كنيد و آن را در كلاس به صورت سخنران (كاري كه در تخصص شما نيست) ارائه دهيد. واكنش‌هاي جسمي، مثل افزايش تعداد ضربان‌هاي قلب و آهنگ تنفس، بالا رفتن فشار خون، درد معده، خشك شدن دهان، عرق كردن دستها و. . . . نشانه‌هاي استرس خواهد بود. عوامل استرس‌زا، كه اين واكنش‌ها را راه مي‌اندازد، عبارتند از: انتقاد دروني از خود، دلهره ناشي از نگاه‌هاي كنجكاوانه برخي دانشجويان، لب و لوچه آويزان كردن برخي ديگر، تفسيرها و واكنش‌هاي استاد. بنابراين، عامل استرس‌زا، يعني هر محركي كه استرس بوجود آورد.

استرس مثبت و استرس منفي

نبايد از مثال بالا چنين نتيجه گرفت كه استرس هميشه منفي است و بايد از آن اجتناب كرد. اگر خوب توجه كنيم، خواهيم ديد كه تعريف سليه، هرنوع تقاضاي سازگاري از ارگانيسم را استرس‌آور مي‌داند. بنابراين، مي‌توان گفت كه تقريباً همه محرك‌هاي بيروني مي‌توانند استرس ايجاد كنند، چون همه آنها از ارگانيسم مي‌خواهند كه سازگار شود، مثلاً وقتي صدايي مي‌شنويم، به طرف آن برمي‌گرديم و وقتي غذايي در دهان مي‌گذاريم، بزاق ترشح مي‌شود و همه اين اعمال براي سازگاري با موقعيت است.

بدين ترتيب مي‌توان گفت كه در موارد زيادي، استرس خوشايند و مفيد خواهد بود، مثلاً ورزش، عامل استرس‌زاي خوشايند و مفيدي است، زيرا اثربخشي دستگاه قلبي ـ عروقي را افزايش مي‌دهد. سليه (1974) بين استرس خوشايند يا مثبت، مثلاً ورزش ملايم و استرس ناخوشايند يا منفي، مثل بيماري بلندمدت، تفاوت قائل مي‌شود. مي‌توان گفت كه ارگانيسم هميشه در حال استرس است، خواه اين استرس خوشايند باشد يا ناخوشايند، خواه ملايم باشد يا ناملايم. نبود كامل استرس هرگز امكان‌پذير نخواهد بود، مگر اينكه تحريك بيروني وجود نداشته باشد و آن زماني است كه فرد در زير خروارها خاك خوابيده است. بنابراين، وجود استرس براي بقاء ضرورت دارد.

روانشناساني كه در زمينه‌ي بهداشت رواني كار مي‌كنند، اصولاً علاقه دارند پيامدهاي منفي استرس را مطالعه كنند و به همين دليل، آنها اصطلاح استرس را در معناي استرس منفي يا زيان‌آور بكار مي‌برند، حال آنكه استرس مي‌تواند جنبه مثبت نيز داشته باشد.

علت‌هاي استرس، دگرگوني‌ها و گرفتاري‌هاي زندگي

استرس در همه زمينه‌هاي زندگي و در همه جا با درجات مختلف، حضور دائمي‌دارد. علت‌هاي اصلي استرس عبارتند از: دگرگوني‌هاي زندگي، استرس بلندمدت، گرفتاري‌هاي زندگي، ناكامي‌و تعارض‌ها.

دگرگوني‌هاي زندگي

رويدادهاي مهمي‌كه زندگي را تحت تاثير قرار مي‌دهند، مثل ازدواج، فوت يكي از اعضاي خانواده يا تغيير محل سكونت، مي‌توانند استرس به همراه آورند. طبق نظر هولمز و راهه (1967)، مواجه شدن با تعداد زيادي از موقعيت‌هاي استرس‌زا، در يك زمان كوتاه، مي‌تواند براي بهداشت رواني پيامدهاي نامساعد داشته باشد. همه تغييرات زندگي، از جمله ازدواج، مرگ يكي از اعضاي خانواده، تغيير در ساعات كار روزانه و حتي تغيير در ساعات حركت وسايل نقليه استرس‌زاست و اگر ميزان استرس از توانايي سازگاري ارگانيسم قراتر رود، مي‌تواند بهداشت رواني او را بخطر اندازد و حتي به بيماري‌هاي جسمي‌نيز منجر شود.

هولمز و راهه، مقايسه‌اي تهيه كرده‌اند كه 41 موقعيت استرس‌زا را به ترتيب اهميتي كه دارند، شامل مي‌شود و مي‌تواند رابطه دگرگوني‌هاي زندگي با بهداشت رواني را پيش‌بيني كند. مولفان، براي هر يك از موقعيت‌ها، ارزش عددي قايل شده و بدين وسيله مقياسي بوجود آورده‌اند كه دگرگوني‌هاي زندگي را ارزشيابي مي‌كند.

مقياس ارزشيابي دگرگوني‌هاي زندگي

مقياس هولمز و راهه در زير آورده‌ شده است. موقعيت‌ها را بخوانيد، دگرگوني‌هاي زندگي خود را در دوازده ماه گذشته و امتيازهاي مربوط به آنها علامت بزنيد. جمع كل امتيازها را بدست آوريد. اگر جمع كل امتيازها بين 200-150 شد، 37% احتمال خواهد داشت كه در طول سال مريض شويد. اگر جمع كل امتيازها بين 200 تا 300 و بالاتر از 300 شد، احتمال بيماري شما به ترتيب، 50. 80% خواهد بود.

طبق نظر مولفان، اشخاصي كه امتيازهاي آنها بيشتر از 300 باشد، در مقايسه با افرادي كه در حد متوسط قرار دارند، احتمالاً از نظر رواني افسردگي نشان مي‌دهند و از نظر جسمي، به بيماري‌هاي قلبي ـ عروقي و غيره نيز مبتلا مي‌شوند. مولفان كه افزايش جمع كل امتيازها مي‌تواند پيش آگهي افزايش حوادث و رويدادهاي ناگوار زندگي باشد.

البته، مقياس هولمز و راهه انتقادهاي زيادي بدنبال آورده است، زير برخي متخصصان بهداشت رواني معتقدند كه تعداد زيادي از اين موقعيت‌ها استرس‌زا نيست. پس مي‌توان پرسيد كه دقت اين مقياس تا چه اندازه لازم است؟

مقياس هولمز و راهه براي ارزشيابي دگرگوني‌هاي زندگي

موقعيت‌ها را يك به يك بخوانيد و دگرگوني‌هاي خود در دوازده ماه گذشته و امتيازهاي مربوط به آنها را علامت بزنيد. جمع كل امتيازها را به دست آوريد و براي تفسير نتايج، به متن مراجعه شود. 

دانلود استرس و بهداشت رواني 56 ص


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ مهر ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۱۳:۱۴ توسط:postfile موضوع: