خريد مجموعه مقالات آموزشي خريد مجموعه مقالات آموزشي .

خريد مجموعه مقالات آموزشي

ارزشيابي كيفي و بازخوردهاي يادگيري ياددهي 25 ص

ارزشيابي كيفي و بازخوردهاي يادگيري ياددهي 25 ص

ارزشيابي كيفي و بازخوردهاي يادگيري ياددهي 25 ص

دانلود ارزشيابي كيفي و بازخوردهاي يادگيري ياددهي 25 ص

ارزشيابي كيفي و بازخوردهاي يادگيري ياددهي 25 ص
ارزشيابي كيفي و بازخوردهاي يادگيري ياددهي 
ارزشيابي كيفي و بازخوردهاي يادگيري 
ارزشيابي كيفي
بازخوردهاي يادگيري ياددهي
يادگيري
ياددهي
دسته بندي روانشناسي و علوم تربيتي
فرمت فايل docx
حجم فايل 23 كيلو بايت
تعداد صفحات فايل 25

ارزشيابي كيفي و بازخوردهاي يادگيري ياددهي 25 ص

مقدمه

مشكلات ارزشيابي سنتي يا بهتر بگوييم روش اندازه‌گيري و سنجش موجود با جو نمره‌گرايي و پاسخ‌مداري و حافظه‌سنجي موجود در مدارس كه فراگيران اسير چنبره‌ي «داده» و «ستانده» يا «محرك و پاسخ» يا امتحانهاي مكررند كه سلامت رواني و جسمي آنان را تهديد مي‌كند.

از سوي ديگر نارضايتي از نظام ارزشيابي موجود در محافل تربيتي و نيازهاي جامعه و زندگي و پيشنهاد سازمانهاي آموزش جهاني مانند يونسكو طلب مي‌كرد كه ديگر به ارزشيابي به ديده‌ي پايان آموزش نگاه نكنيم و از نمره دادن به عنوان طبقه‌بندي، مقايسه تفكيك براي ارتقا استفاده نكنيم؛ بلكه از آن به عنوان جز جدانشدني فرايند يادگيري و اصلاح نارسيهاييها، بدفهمي‌هاي يادگيري آنان و اصلاح نارساييهاي روش آموزشي معلمان، محتواي آموزش، روشهاي سنجش و ارزشيابي پيشرفت تحصيلي به روش كيفي و تحليل نتايج آن براي كل نظام آموزش و پرورش بهره بگيريم. بازخورد در ارزشيابي توصيفي به ما كمك مي‌كند تا نتايج اعمال و رفتارمان را بفهميم، گرفتن بازخورد بخشي از فرايند يادگيري است و در شناخت تواناييهاي هر فرد براي افزايش اعتماد به نفس و شناخت نارساييها براي اصلاح يا تغيير رفتار كمك مي‌كند. لذا به دليل اهميت بازخورد در ارزشيابي كيفي شناخت بيشتر آن و راههاي دسترسي به آن، انواع و تأثير آن در يادگيري بهتر و بيشتر و ... در اين مقاله بدان پرداخته خواهد شد.

 

 

مفهوم و تعريف ارزشيابي و ارزشيابي توصيفي:

در خصوص مفهوم ارزشيابي توافق و نظر كاملي وجود ندارد و هر كدام از متخصصان و صاحب‌نظران اين قلمرو، از ديدگاه خاصي ارزشيابي را تعريف كرده‌اند كه از مهم‌ترين آن‌ها مي‌توان به نمونه‌هاي زير اشاره كرد. (حسني و احمدي 84)

1- ارزشيابي به مثابه بررسي ميزان حصول به هدف‌ها.

2- ارزشيابي به عنوان فرايند جمع‌آوري اطلاعات براي تصميم‌گيري.

3- ارزشيابي به مثابه سنجش يا داوري درباره‌ي «شايستگي» و «ارزش».

چيزي : ارزشيابي فعاليتي است كه مشتمل بر «توصيف» و «قضاوت» است. به هر حال به نظر مي‌رسد تعريف ارزشيابي به مثابه سنجش يادآوري درباره‌ي شايستگي و ارزش موضوعات، در سالهاي اخير طرفداران زيادي پيدا كرده است.

ارزشيابي توصيفي، نام الگوي بديلي است كه در مقابل الگوي سنتي و تحت تأثير ديدگاههاي جديد تربيتي كشور براي مواجهه با چالشهاي نظام آموزشي طرح و بحث شد. (تكنولوژي آموزشي دوره 22)

 

پيشينه ارزشيابي توصيفي و ضرورت اجراي طرح:

 ـ در وزارت آموزش و پرورش كشورمان، سند ملي برنامه «آموزش براي همه» تهيه و تدوين شده است كه در بخشهايي از آن بر تغيير رويكرد ارزشيابي از نتيجه مداري به فرايند محوري در راستاي بهبود كيفيت آموزش و پرورش تأكيد شده است.

توصيه يونسكو به نظامهاي آموزش و پرورش جهان استفاده از روشها و رويكردهاي فرايندي و كيفي با ابزارهاي متنوع است. به عبارت ديگر هدف تغيير در نظام ارزشيابي، بايد به اين موضوع باشد كه كيفيت تجربيات يادگيري را در مدرسه افزايش دهد تا به نتايج يادگيري بهتري در دانش‌آموزان منجر شود

دانلود ارزشيابي كيفي و بازخوردهاي يادگيري ياددهي 25 ص


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ مهر ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۱۶:۳۸ توسط:postfile موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :