خريد مجموعه مقالات آموزشي خريد مجموعه مقالات آموزشي .

خريد مجموعه مقالات آموزشي

ارزشيابي تحصيلي 15 ص

ارزشيابي تحصيلي 15 ص

ارزشيابي تحصيلي 15 ص

دانلود ارزشيابي تحصيلي 15 ص

ارزشيابي تحصيلي 15 ص
ارزشيابي تحصيلي
ارزشيابي 
تحصيلي
دسته بندي روانشناسي و علوم تربيتي
فرمت فايل docx
حجم فايل 12 كيلو بايت
تعداد صفحات فايل 15

ارزشيابي تحصيلي 15 ص

مقدمه :

ارزشيابي بر زندگي دانش آموزان تأثير بسيار زيادي مي گذارد و به نوعي آينده ي آن ها را رقم مي زند، تأكيد صرف بر توانايي هاي تحصيلي كافي نيست، بلكه ساير توانمندي هاي دانش آموزان نيز جزء اهداف ارزشيابي است.

ارزشيابي كارآمد بايد اهداف زير را دنبال كند :

1- ارزشيابي بايد به شناخت بيش تر دانش آموز كمك كند و استعدادهاي خاص او را كشف كند.

2- با توجه به اين كه دانش آموزان با تركيب هاي خاصي از توانايي ها و استعدادها و ميزان هاي متفاوت يادگيري و تجارب متفاوت به مدارس مي آيند، هدف ارزشيابي تشخيص استعدادهاي بالقوه و بالفعل است.

3- ارزشيابي بايد نقاط قوت و نيازهاي دانش آموزان را تشخيص دهد و آن ها را به تأمل و تفكر نقادانه ترغيب كند و فراهم ساختن اطلاعات اضافي را براي آن دسته از دانش آموزان با ظرفيت هاي خلاق و سرآمد را مدنظر قرار دهد.

4- ارزشيابي بايد مستمر، انعطاف پذير و چند وجهي باشد، تا هر دانش آموز بتواند به ظرفيت هاي خود در انواع محيط هاي يادگيري، دست يابد و رفتارهاي خلاق خود را بسط و گسترش دهد.

5- ارزشيابي بايد چگونگي مشاركت فعال دانش آموز را در فرايند يادگيري مورد توجه قرار دهد و بسط و گسترش آموزش و يادگيري بيانجامد و درواقع به آموزش و يادگيري تماميت بخشد.

6- هدف ارزشيابي جمع آوري مستمر اطلاعات مربوط به فرايندهاي يادگيري است و در اين جهت بايد مهارت هاي تجسمي، مهارت هاي تصويرپردازي ذهني خلاق، مهارت هاي اجتماعي و گروهي، مهارت هاي مربوط به روابط انساني، كنجكاوي، اكتشاف و جست و جوگري، طرح پرسش هاي غيرمتفاوت، ارايه ي پاسخ هاي غيرمتعارف و اشتياق دانش آموزان به جست و جوي راه حل هاي جديد و متناسب، در كلاس درس و موقيعت هاي زندگي روزمره، مدنظر قرار گيرد.

فراموش نكنيم هدف اصلي ارزشيابي تسهيل يادگيري دانش آموز و بهبود بخشيدن به آموزش و محيط يادگيري است. معلمان محترم درباره ي پيشرفت دانش آموز مبتني بر اطلاعات حاصل از انواع راهبردهاي سنجش و اندازه گيري قضاوت مي كنند، اين اطلاعات به معلمان كمك مي كند تا فعاليت ها و تجارب يادگيري را طرح ريزي كنند و يا آن را تغيير دهند. اين كار به نوبه ي خود به يادگيري كارآمدتر و موثرتر دانش آموزان كمك مي كند.

ارزشيابي نيز به منظور ارايه ي گزارش پيشرفت به دانش آموزان و والدين آن ها به كار  مي رود و در تصميم گيري هاي تحصيلي و ارتقاي دانش آموزان نيز كمك مي كند.

ارزشيابي يادگيري در گذشته و حال بر محتوا و حفظ كردن معطوف بوده است و پيشرفت دانش آموز با استفاده از راهبردهاي سنتي چون آزمون هاي مداد – كاغذي – سنجيده شده و مي شود.

با توجه به رويكردهاي نوين محتواي برنامه ي درسي و سمت گيري به سوي تفكر خلاق، مهارت هاي حل مسئله، تفكر نقادانه، يادگيري ارزش هاي فرهنگي و اجتماعي و ... راهبرهاي غيرسنتي مورد نياز است.

مراحل و فرايند ارزشيابي :

در ارزشيابي به عنوان يك فرايند، چهار مرحله ي مشخص وجود دارد :

1- آماده سازي             2- سنجش و اندازه گيري    

3-  قضاوت                 4- بازخورد و اصلاح

1- در مرحله ي آماده سازي

تصميم گرفته مي شود و مشخص مي شود كه چه چيزي بايد ارزشيابي شود. به عنوان مثال در حيطه ي مهارتي (حركتي) سطوحي كه بايد ارزشيابي شوند كدامند؟

(آمادگي براي تقليد، اجراي مستقل، هماهنگي، دقت، استادي (عادي شدن حركت) و يا در حيطه ي شناختي كدام يك از سطوح و يا تمامي سطوح و با چه ضريبي از اهميت بايد ارزشيابي شوند؟

 

دانلود ارزشيابي تحصيلي 15 ص


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ مهر ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۱۶:۴۷ توسط:postfile موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :